понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej po prostu ��ywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, lecz częstokroć służą tez za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenia plastikowe z Sandomierza stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których błyskawicznie rosną oraz mocno się zagęszczają. Co niemiara uroku maja również takie żywe ploty, które prowadza poprzez osłonięte zaułki parku. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja oraz relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w ogrodzie, a także nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują także dużo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastykowe z Słupska mogą być niezwykle smukłe, aczkolwiek trzeba je regularnie zmniejszać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy wiele miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий