среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ploty Winylowe na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można też siekać na sześciany o regularnych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastyku wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z WinyluŚwiebodzina na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa wznosi się z głazów różnorodnego konturu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałków o niesymetrycznych konturach, należy je odpowiednio łączyć tzn. tak, by postać każdego następnego łączył się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий